Motion Question Answers: NCERT Class 9 Science

Welcome to the Chapter 8 - Motion, Class 9 Science NCERT Solutions page. Here, we provide detailed question answers for Chapter 8 - Motion. The page is designed to help students gain a thorough understanding of the concepts related to natural resources, their classification, and sustainable development.

Our solutions explain each answer in a simple and comprehensive way, making it easier for students to grasp key topics Motion and excel in their exams. By going through these Motion question answers, you can strengthen your foundation and improve your performance in Class 9 Science. Whether you’re revising or preparing for tests, this chapter-wise guide will serve as an invaluable resource.

Exercise 2
A:
Speed Velocity
The distance travelled by a moving object per unit time is called its speed. It does not have any direction. The distance travelled by moving an object in a particular direction per unit time is called its velocity. It has a unique direction.

Speed is given by the relation:

Velocity is given by the relation:

It is a scalar quantity. It is a vector quantity.

 


A:

When the total distance travelled by the object is equal to the displacement, then its average speed would be equal to its average velocity.


A:

The odometer of an automobile measures the distance covered by a vehicle.


A:

An object having uniform motion then the path would be a straight line.


A:

Time taken by the signal to reach the ground station from the spaceship

= 5 min = 5 × 60 = 300 s

Speed of the signal = 3 × 108 m/s

∴Distance  = Speed × Time taken = 3 × 108 × 300 = 9 × 1010 m.

Hence,  distance = 9 × 1010 m.


Exercise 3
A:

(i) Uniform acceleration : A body is said to be in uniform acceleration when its velocity is changing at the same rate i.e when its acceleration in unit time is the same. 

example : An object in freefall is in uniform acceleration.

(ii) Non-uniform acceleration : When a body moves with unequal velocity in the equal interval of time, the body is said to be moving with non-uniform acceleration.

example : If a car covers 10 meters in the first two seconds and 15 meters in the next two seconds.


A:

Initial speed of the bus, u = 80 km/h =

                                           

Final speed of the bus, v = 60 km/h = 

                                         

Time take to decrease the speed, t = 5 s

Here, the acceleration of bus is -1.112 m/s2


A:

Initial velocity of the train, u = 0 (since the train is initially at rest)

Final velocity of the train, v = 40 km/h = 40 x 1000 / 60 x 60 = 11.1 m/s

Time taken, t = 10 min = 10 × 60 = 600 s

Now acceleration is given by the relation :

Hence, the acceleration of the train is 0.0185 m/s2.


Exercise 4
A:

For uniform motion, the distance−time graph of an object is a straight line (as shown in the following figure).

For non-uniform motion, the distance−time graph of an object is a curved line (as shown in the given figure).


A:

When the slope of the distance-time graph is a straight line parallel to the time axis, the object is at the same position as the time passes. Thus, the object is at rest.


A:

 

The speed of the object is not changing with the time it means the object is in uniform motion. So , the object is moving with uniform motion.


A:

The area occupied under the speed time graph gives you distance traveled by object.


Exercise 5
A:

(a) Initial speed of the bus, u = 0 

Acceleration, a = 0.1 m/s2

Time taken, t = 2 minutes = 60 x 2 = 120 s

Let v be the final speed acquired by the bus.

  v = u + at = 0 + 0.1 x 120 = 12 m/s

The speed acquired by the bus is 12 m/s

(b) According to the equation of motion:

 v2 = u2 + 2as

v2u2 = 2as

(12)2 - (0)2 =2(0.1)s

144 = 0.2 s

s = 144 / 0.2

s = 720 m 

Distance travelled by the bus is 720 m.


A:

Initial speed of the train, u = 90 km/h = 90 x 1000 / 60 x 60 = 25 m/s

Final speed of the train, v = 0 

Acceleration = −0.5 m s-2

Using equation of motion:

v2 = u2 + 2 as

(0)2 = (25)2 + 2 (−0.5) s

0 = 625 - s

 s = 625 m

Where, s is the distance covered by the train

The train will cover a distance of 625 m before it comes to rest.


A:

Initial velocity of the trolley, u = 0

Acceleration, a = 2 cm s−2

Time, t = 3 s

According to the first equation of motion:

v = u + at

Where, v is the velocity of the trolley after 3 s from start

v = 0 + 2 × 3 = 6 cm/s

Hence, the velocity of the trolley after 3 s from start is 6 cm/s.


A:

Initial velocity of the racing car, u = 0

Acceleration, a = 4 m/s2

Time taken, t = 10 s

Distance, s = ?

According to the  equation of motion:

where s is the distance covered by the racing car,

Hence, the distance covered by the racing car after 10 s from start is 200 m.


A:

Initially, velocity of the stone,u = 5 m/s

Final velocity, v = 0

Acceleration of the stone, a = acceleration due to gravity, g = 10 m/s2

Since, u is upward & a is downward, it is a retarded motion.

Acceleration, a = −10 m/s2

Let s be the maximum height attained by the stone in time t.

According to the first equation of motion:

v = u + at

0 = 5 + (−10) t

According to the third equation of motion:

v2 = u2 + 2 as

(0)2 = (5)2 + 2(−10) s

However , the stone attains a height of 1.25 m in 0.5 s.


Exercise 6
A:

Diameter of a circular track, d = 200 m

Radius of the track, r = d/2 = 100 m

Circumference = 2πr = 2π (100) = 200π m

In 40 s, the given athlete covers a distance of 200π m.

In 1 s, the given athlete covers a distance = 200π / 40 m

The athlete runs for 2 minutes 20 s = 140 s

∴Total distance covered in 140 s = 

                                                        

He takes 3 rounds in 40 × 3 = 120 s. Thus, after 120 s his displacement is zero.

Then, the net displacement of the athlete is in 20 s only. In this interval of time, he moves at the opposite end of the initial position. Since displacement is equal to the shortest distance between the initial and final position of the athlete, displacement of the athlete will be equal to the diameter of the circular track.

∴ Displacement of the athlete = 200 m

Distance covered by the athlete in 2 min 20 s is 2200 m and his displacement is 200 m.


A:

Distance covered by satellite in 24 hours, s = 2πr = 2 × 3.14 × 42250 = 265330 km 

Time = 24 h

Speed = 265330 / 24

 = 11055.4 km/h

 = 11055.4 / 3600 = 3.07 km/s


A:

(a) From end A to end B

Distance covered  A to B = 300 m

Time taken to cover that distance = 2 min 30 seconds = 2 x 60 + 30 = 150 s

Average speed =  300 / 150 = 2 m/s

Average velocity = 300 / 150 = 2 m/s

The average speed and average velocity of Joseph from A to B are the same and equal to 2 m/s.

(b) From end A to end C

Total distance covered = Distance from A to B + Distance from B to C

= 300 + 100 = 400 m

Total time taken = Time taken to travel from A to B + Time taken to travel from B to C

 = 150 + 60 = 210 s

Average speed = 400 / 210 = 1.90 m/s

Average velocity = 200 / 210 = 0.95 m/s

The average speed of Joseph from A to C is 1.90 m/s and his average velocity is 0.95 m/s.


A:

Case I: While driving to school

Average speed of Abdul’s trip = 20 km/h

Total distance =  d

Let total time taken = t1

Speed = Distance / time

20 = d / t1

t1 = d / 20…(i)

Case II: While returning from school

Total distance = d

Speed = 30 km/h

Now,total time taken = t2

Speed = distance / time 

30 = d / t2

t2 = d / 30  ..... (ii)

Total distance covered in the trip = d + d = 2d

Total time taken, t = Time taken to go to school + Time taken to return to school

= t1 + t2

Total time taken = d / 20 + d / 30

= 3d + 2d / 60

= 5d / 60

= d / 12

From equations (i) and (ii),

Average Speed = 120/5 

                          = 24  km/h

Hence, the average speed for Abdul’s trip is 24 km/h.


A:

Initial velocity, u = 0

Acceleration of the motorboat, a = 3 m/s2

Time taken, t = 8 s

According to equation of motion:

Distance covered by the motorboat, s

Hence, the boat travels a distance of 96 m.


A:

Case A:

Initial speed of the car, u1 = 52 km/h = 52 x (5 / 18) = 14.44 m/s

Time taken, t1 = 5 s

Final speed = 0 m/s

Case B:

Initial speed of the car, u2 = 3 km/h = 3 x (5 / 18) = 0.833 m/s ≅ 0.83 m/s

Time taken, t2 = 10 s

Final speed = 0 m/s

Plot of the two cars on a speed−time graph is shown in the following figure:

Distance covered by each car is equal to the area under the speed−time graph.

Distance covered in case A,

Distance covered in case B,

 

Then, the car1 travelling with a speed of 52 km/h travels farther after brakes were applied.


A:

(a) Object B
(b) No
(c) 5.714 km
(d) 5.143 km

(a) 

From the graph, it is clear B covers more distance in less time. Therefore, B is the fastest 

(b) All three objects A, B and C never come at the same point .

(c) On the distance axis:

7 small boxes = 4 km

∴1 small box = 4 / 7 km

Initially, object C is 4 blocks away from the origin.

∴Initial distance of object C from origin= 16 / 7 

Distance of object C from origin when B passes A = 8 km

Distance covered by C 

Hence, C has travelled a distance of 5.714 km when B passes A.

(d)  Distance covered by B at the time it passes C = 9 boxes

Hence, B has travelled a distance of 5.143 km when B passes C.


A:

Distance covered by the ball, s = 20 m

Acceleration, a = 10 m/s2

Initially, velocity, u = 0 

Final velocity, v = ?

Time, t = ?

According to the third equation of motion:

v2 = u2 + 2 as

v2 = 0 + 2 (10) (20)

v = 20 m/s

According to the first equation of motion:

v = u + at

20 = 0 + 10 (t)

t = 2 s

Hence, time taken to reach at the ground is 2 seconds.



A:

(a) Possible

When an object is thrown up at maximum height, it has zero velocity, although it will have constant acceleration due to gravity, which is equal to 9.8 m/s2.

(b) Possible

When an object is moving in a circular track, its acceleration is perpendicular to its direction.


Exercise 1
A:

Yes. An object that has moved through a distance can have zero displacement. 

Example: If an object moves from point A and reaches to the same point A.

In this case, the total distance covered by the man is 20 m + 20 m + 20 m

+ 20 m = 80 m. Hence, his displacement is zero because the shortest distance between his initial and final position is zero.


A:

In fig. ABCD is a square field of side 10 m.

 

Time for one round = 40 s

Total time = 2 min 20 s

                = (2 x 60 + 20)s = 140s

Number of round completed =

                   

If farmer starts from A, it will complete 3 rounds (A → B → C → D → A) at A. In the last 0.5 round starting from A, he will finish at C. 

Displacement of farmer 


A:

(a) Not true ; If an object moving from point A and reaches to the same point A, then displacement can be zero.

(b) Not true ; Its magnitude can not be greater than the distance travelled by an object. However, sometimes, it can be either equal or less the distance travelled by the object.


Exercise 0
A:

The displacement of a moving object in a given interval is zero i.e., the object comes back to its initial position in the given time, whereas distance travelled by the object is not zero.

For example, an athlete moving on a circular track. If he starts from A and completes one round and reaches back to point A, his displacement is zero whereas distance travelled by him is not zero but 2πr.


A:

As the object is moving with a uniform velocity, so acceleration will be zero, a = 0.
Then put a = 0 
1st equation of motion is , v = u + at
v = u + 0 x t
v = u

2nd equation of motion is , s = ut + (½)at^2
s = ut + (½)0 t^2
s = ut

3rd equation of motion is , v^2 = u^2 + 2as
v^2 = u^2 + 2 x 0 x s
v^2 = u^2


A:

For the initial 50 second, velocity is 2 m/s. After that, velocity drops of 0, as shown by the vertical line in the graph. For the next 50 second, velocity is taken in negative because displacement is becoming 0. So, the velocity-time graph will look like


A:

The velocity attained in 8 seconds is given by

V = u+at
v = 0+5*8
v = 40m/s

The distance travelled in the first 8 sec = S1 = ut + 1/2 at2 = 0 + 1/2 x 5 x 64 = 160 m

The distance travelled in the last 4 sec with const. speed = S2 = vt = 40 x 4 = 160 m 

So the total distance travelled by car in 12 sec = 160 + 160 = 320m


A:

Speed from A to B = 30 Km/hr

Let the distance from A to B be D

Time taken to travel from A to B , T1 = ( Distance travelled / Speed )

T1 = D / 30

Speed from B to A = 20 km/hr

Time taken to travel from B to A, T2 = ( Distance travelled / Speed )

Total time taken, T = T1 + T2 

D/30 + D/20 = D/12

Total distance from A to B and from B to A = 2D

Average speed = Total distance travelled / Total time taken = 2D/D/12 

= 24 km/hr


A:

(i) Since velocity is not changing, acceleration is equal to 0.
(ii) Reading the graph, velocity = 20 m/s
(iii) distance traveled by the cyclist in 15 s
           = Area under v-t graph during that time interval
           = 20 m/s x 15 s = 300 m


A:

Due to retardation (acceleration due to gravity), the velocity of stone decreases and becomes zero at the highest point. Now the direction of velocity changes and increases due to acceleration due to gravity and reaches to the same velocity at ground.

Here, PQ corresponds to upward motion and QR corresponds to downward motion of stone.


A:

Initially, difference in heights of two objects
= 150 m – 100 m = 50 m
Distance travelled by first object in 2 s = h1 
= 0 + ½ (2)2 = 2 g
Distance travelled by another object in 2 s = h2
= o + ½ (2)2 = 2 g
After 2 s, height at which the first object will be h1 = 150 - 2g
After 2 s, height at which the second object will be h2 = 100 - 2g
Thus, after 2 s, difference in height = 150 - 2g - (100 - 2g) = 50 m = initial difference in height.
Thus, the difference in height does not vary with time.


A:

For first 2 s motion of object,
u = 0, t = 2 s, s = 20 m.
For first 2 s motion of object,
u = 0, t = 2 s, s = 20 m 

2a = 20
a = 10 m/s^2
Next 2 s motion of object 
u = 0, s = (20 + 160) = 180 m
t = 2 + 4 = 6 sec., a = ?
Again using, s = ut + ½ at2
180 = 0 + ½ x a x (6)^2
180 = 18a 
a = 10 m/s^2
This shows that the object is moving with constant acceleration.
Total motion,
u = 0, t = 7 sec, a = 10 m/s^2, v = ?
v = u + at
v = 0 + 10 x 7
v = 70 m/s



A:

Given initial velocity of electron, u = 5 x 10 ^4 m/s
Acceleration, a = 10^4 m/s^2

(i) Using first equation of motion,
Final velocity, v = 2u
v = u + at
2u = u + at
t = u/a = 5 s

(ii) Distance travelled in this time interval be s using 2nd equation of motion 
s = ut + ½ at^2
s = 5 x 10^4 x 5 + ½ x 10^4 x 5^2
s = 37.5 x 10^4 m


A:

Let the object be moving with initial velocity u m/s and uniform acceleration a m/s^2
Using the equation of motion, s = ut + at^2
Distance travelled in 5 sec, s = u x 5 + ½ a x 5^2
s = 5u + 25/2 a
Similarly, distance travelled in 4 sec, s’ = 4u + 16/2 a
s’ = 4u + 8a
Distance travelled in the interval between 4th and 5th seconds = s - s’
= 5u + 25/2 a - (4u + 8a) = (u + 9/2 a) m



Frequently Asked Questions about Motion - Class 9 Science

    • 1. How many questions are covered in Motion solutions?
    • All questions from Motion are covered with detailed step-by-step solutions including exercise questions, additional questions, and examples.
    • 2. Are the solutions for Motion helpful for exam preparation?
    • Yes, the solutions provide comprehensive explanations that help students understand concepts clearly and prepare effectively for both board and competitive exams.
    • 3. Can I find solutions to all exercises in Motion?
    • Yes, we provide solutions to all exercises, examples, and additional questions from Motion with detailed explanations.
    • 4. How do these solutions help in understanding Motion concepts?
    • Our solutions break down complex problems into simple steps, provide clear explanations, and include relevant examples to help students grasp the concepts easily.
    • 5. Are there any tips for studying Motion effectively?
    • Yes, practice regularly, understand the concepts before memorizing, solve additional problems, and refer to our step-by-step solutions for better understanding.

Exam Preparation Tips for Motion

The Motion is an important chapter of 9 Science. This chapter’s important topics like Motion are often featured in board exams. Practicing the question answers from this chapter will help you rank high in your board exams.

Latest Blog Posts

Stay updated with our latest educational content and study tips

Understanding Procrastination: Why Students Put Off Studying and How to Beat It

If you’ve ever caught yourself uttering, “I’ll start studying tomorrow,” then you already have a sense of what procrastination feels like. Simply put, procrastination is putting off something you need to be doing right now. For students, this usually shows up as pushing away assignments, postponing revision, or telling yourself you’ll “start after five minutes” […]

Read More

Effective Tips to Avoid Nervous Breakdown during CBSE Board Exam

The CBSE Board Exam is a crucial milestone for millions of students across India. The Central Board of Secondary Education is famous for its imparting quality education and knowledge which reaches out to a large share of students. Also, it is important to know that, the CBSE board takes a slight unconventional route, since it […]

Read More

HSSC CET Haryana 2025: Admit Card, Exam Dates, Fees, and More

Haryana government issued a notification on 31st December 2024 through its Gazette notification No. 42/119/2019-5HR-II for CET Haryana 2024. The Common Eligibility Test (CET) for Haryana is a significant opportunity for candidates seeking government jobs in Group C and Group D posts. Below is a comprehensive summary of the key information you need to know […]

Read More

Why Sleep is Crucial for Memory Retention and Learning?

Sacrificing your sleep to study more is doing more damage than you think. While it may seem like utilizing every hour of the day for study leads to better outcomes, the reality is quite the opposite. Lack of proper rest can negatively impact your brain, especially when it comes to sleep and memory retention. You’ll […]

Read More

Benefits of Using Our NCERT Solutions for Class

When it comes to excelling in your studies, having a well-structured study guide can make a huge difference. Our NCERT Solutions for Class provide you with a comprehensive, easy-to-understand, and exam-focused resource that is specifically tailored to help you maximize your potential. Here are some of the key benefits of using our NCERT solutions for effective learning and high scores:

NCERT Solutions for Effective Exam Preparation

Preparing for exams requires more than just reading through textbooks. It demands a structured approach to understanding concepts, solving problems, and revising thoroughly. Here’s how our NCERT solutions can enhance your exam preparation:

  • Clear Understanding of Concepts: Our NCERT solutions are designed to break down complex topics into simple, understandable language, making it easier for students to grasp essential concepts in . This helps in building a solid foundation for each chapter, which is crucial for scoring high marks.
  • Step-by-Step Solutions: Each solution is presented in a detailed, step-by-step manner. This approach not only helps you understand how to reach the answer but also equips you with the right techniques to tackle similar questions in exams.
  • Access to Important Questions: We provide a curated list of important questions and commonly asked questions in exams. By practicing these questions, you can familiarize yourself with the types of problems that are likely to appear in the exams and gain confidence in answering them.
  • Quick Revision Tool: Our NCERT solutions serve as an excellent tool for last-minute revision. The solutions cover all key points, definitions, and explanations, ensuring that you have everything you need to quickly review before exams.

Importance of Structured Answers for Scoring Higher Marks

In exams, it's not just about getting the right answer—it's also about presenting it in a well-structured and logical way. Our NCERT solutions for Class are designed to guide you on how to write answers that are organized and effective for scoring high marks.

  • Precise and Concise Answers: Our solutions are crafted to provide answers that are to the point, without unnecessary elaboration. This ensures that you don't waste time during exams and focus on delivering accurate answers that examiners appreciate.
  • Step-Wise Marks Distribution: We understand that exams often allot marks based on specific steps or points. Our NCERT solutions break down each answer into structured steps to ensure you cover all essential points required for full marks.
  • Improved Presentation Skills: By following the format of our NCERT solutions, you learn how to present your answers in a systematic and logical manner. This helps in making your answers easy to read and allows the examiner to quickly identify key points, resulting in better scores.
  • Alignment with NCERT Guidelines: Since exams are often set in alignment with NCERT guidelines, our solutions are tailored to follow the exact format and language that is expected in exams. This can improve your chances of scoring higher by meeting the examiner's expectations.